Slide03.png

شکلات

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

 

خیلی از ما شکلات و مزه لذیذ آن را چشیده‌ایم و طعم آن را تا مدت‌ها فراموش نکرده و حتی به دوستان خود نیز آن را پیشنهاد داده باشیم. شکلات از ماده‌ای مقوی به نام کاکائو تشکیل شده است که از درختی با نام لاتین«thobroma»؛ یعنی غذایی برای خدایان به دست می‌آید و بیشتر در مناطق استوایی آمریکای جنوبی (به ویژه برزیل) و غرب آفریقا مثل غنا و پاپوا گینه‌نو کشت می‌شود

صنعت شیرینی و شکلات در ایران یکی از مهم‌ترین صنایع غذایی به شمار می‌رود و با توجه به داشتن مزیت‌هایی در تولید نسبت به سایر کشورها، توانسته جایگاه خوبی نیز در بین تولیدات صنایع غذایی برای خود دست و پا کند، به طوریکه حدود یک سوم از کل صادرات صنایع غذایی ایران، در اختیار این بخش از صنعت است.

کیفیت مطلوب آرد و تولید مناسب گندم در ایران، وضعیت مناسب ایران از لحاظ تولید شکر و سازندگان ماشین‌آلاتی که از کیفیت مطلوبی در این حوزه برخودارند، می‌تواند کمک بسیار بزرگی به صنعت شیرینی و شکلات ایران باشد، هرچند که در برخی دوره‌های زمانی عدم مدیریت مطلوب بر بخش واردات، سبب می ‌شود تا تولیدکنندگان با چالش تامین مواد اولیه و افزایش قیمت‌ها روبرو شوند.

میزان واردات رسمی شیرینی و شکلات در نیمه نخست امسال که در آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران آمده است، تنها یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است و اگر همین رقم را برای نیمه دوم سال نیز در نظر بگیریم، حجم واردات رسمی این محصولات در سال به زحمت به سه میلیون دلار می‌رسد، در حالی که نگاهی به فروشگاه‌های عرضه کننده شکلات‌های خارجی در ایران نشان می‌دهد که میزان واردات بیش از این مقدار است.

درحال‌حاضر بازار خرید و فروش شکلات در کشورهای شمال اروپا داغ‌تر از دیگر بخش‌های اروپاست به‌طوری که سوئیسی‌ها و اتریشی‌ها بیشترین مصرف‌کنندگان شکلات در
اروپا محسوب می‌شوند و کشورهای جنوب قاره سبز یعنی یونان، ایتالیا و اسپانیا در آخرین رده‌های مصرف‌کنندگان این خوراکی دلپذیر قرار دارند. براساس گزارش پایگاه خبری«رصد مصرف جهانی» در فرانسه، ۶۶درصد مصرف‌کنندگان شکلات اروپا هر سال مبلغ ۳۰۰یورو به خرید این ماده خوراکی اختصاص می‌دهند و یک دهم مصرف‌کنندگان نیز هرساله تا ۴۰۰ یورو برای خرید شکلات هزینه می‌کنند. جالب است بدانید هر فرانسوی سالانه مبلغ ۱۱۰ یورو برای خرید شکلات هزینه می‌کند و این کشور هفتمین کشور مصرف‌کننده شکلات در قاره سبز محسوب می‌شود و ۹۰درصد از فرانسوی‌ها به مصرف یک نوع شکلات خاص علاقه دارند و ۸۰ درصد از آنها نیز حداقل یک بار در هفته ازشکلات استفاده می‌کنند. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بازار جهانی شکلات در سایر کشورها، مانند روسیه، هند و چین نیز در حال گسترش است، گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد این کشورها به دلیل در اختیار داشتن مساحت جغرافیایی بسیار و سهم قابل توجهی از جمعیت جهان، از این ظرفیت برخوردارند که به رقیبی سرسخت برای بازار شیرینی و شکلات اروپا تبدیل شوند. ولی آخرین پیش‌بینی‌های انجام شده حاکی از آن است که اروپا از نظر مصرف سرانه شیرینی و شکلات با وجود همه ظرفیت‌هایی که در بازار کشورهای چین، هند و روسیه وجود دارد، همچنان در جایگاه اول باقی خواهد ماند. به باور کارشناسان بازار جهانی شیرینی و شکلات، یکی از دلایل موفقیت بازار در اروپا وجود زیرساخت‌های ارتباطی منسجم و اصولی میان شبکه‌های توزیع در این قاره است که موجب می‌شود کانال‌های بزرگ توزیع محصولات بتوانند به راحتی محصولات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. این در حالی است که نبود شبکه‌های قدرتمند توزیع در کشورهایی مانند روسیه، چین و هند همچنان یکی از دلایل توسعه نیافتگی بازار شکلات در این کشورها محسوب می‌شود.

 

 

آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، بین فرحزادی و پاکنژاد، پلاک 228، واحد 2

تلفن دفتر: 88578185 - 88361664 - 88366351

فکس: 88363991

© 2018 pars-larim. All Rights Reserved. Designed By